Pracuj w Niemczech

0
392

pracuj_w_niemczech

Od 1 maja możemy legalnie wyjeżdżać do pracy u zachodnich sąsiadów.

 

 

Projekty związane z ułatwieniem dostępu do pracy w Niemczech przygotowuje Powiatowy Urząd Pracy. Ma w tym pomóc między innymi organizowanie wspólnych konferencji i targów pracy.

Informacja i rekrutacja

W dniach 20 i 21 maja odbędzie się konferencja pod nazwą „Transgraniczne Dni Informacyjno – Rekrutacyjne”. Podczas spotkanie będziemy mogli dowiedzieć się między innymi jakie warunki do życia i pracy panują w Niemczech i jak mają się do tego warunki w naszym kraju. Dodatkowo poznamy szczegóły procesu, który będzie przed osobami chcącymi prowadzić działalność na zachodzie. Pewna część będzie również poświęcona pracy osób młodych, a pewne informacje będą mogli poznać nawet gimnazjaliści. Na konferencji pojawią się przedstawiciele Eberswalde w Cottbus, czyli tamtejszego Urzędu Pracy. Pojawią się także przedstawiciele AOK – niemieckiej kasy chorych.

Opiekunki i budowlańcy

Do kogo w szczególności kierowana jest konferencja? Do osób, które specjalizują się w konkretnych zawodach. I tak, o pracę łatwiej będzie kandydatom, którzy specjalizują się w opiece nad starszymi osobami czy pracownikom budowlanym posiadającym specjalności inżynieryjne. Oczywiście najłatwiej powinno być tym, którzy w dobry sposób operują językiem niemieckim.

Polsko-niemiecki projekt w założeniu ma trwać przez trzy lata. Ma on pomóc w lepszym zorganizowaniu pracy dla Polaków, tak by nie dochodziło do wyjazdów na zasadzie „może uda się coś znaleźć”. Najważniejsza jest przecież organizacja i bezpieczeństwo osób, które chcą wyjechać z dala od rodzinnego domu.

Niemcy nie przyjadą

Według planów już wkrótce inicjatywa miałaby przynieść takie skutki, że do pracy do Polski przyjeżdżaliby wysoko wykwalifikowani Niemcy, ale trudno przypuszczać, że tak się stanie. Jest jeden prozaiczny powód przez który zachodni sąsiedzi do nas nie zawitają. W Polsce zarabia się o wiele mniej.

Sebastian Chabiniak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj