Co dalej z obwodnicą?

0
428

obwodnica

Od czterech lat ciągnie się kwestia budowy drugiej części obwodnicy miasta. Czy wraz ze zmianą władzy sprawa doczeka się szczęśliwego zakończenia?

Spór o obwodnicę pojawił się w 2007 roku. Inną wizję przebiegu na jej drugim odcinku przedstawiał Franciszek Sitko, burmistrz poprzedniej kadencji, przy innej z kolei obstawała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Koncepcja Sitki zakładała, by obwodnicę „pociągnąć” w okolicach cmentarza i wsi Henryków. Tej wizji nie przyklasnęła jednak GDDiK, wysuwając stwierdzenie, że przy takim przebiegu trasy, budowa znacznie się wydłuży, nawet o kilka lat. GDDiK zasugerowała, że trasa powinna przebiegać przez szprotawskie tereny inwestycyjne, czyli przez pas startowy na Wiechlice. Chodzi o to, aby liczbę węzłów drogowych maksymalnie zminimalizować. Zdaniem dyrektora Wiesława Stachury, obwodnica w mieście po prostu nie spełnia wymogów.

 

Cicho o drodze

Jak mówił F.Sitko, do rozmów w Urzędzie Marszałkowskim nie doszło przez trzech radnych, którzy rzekomo podważyli opinię Rady Miejskiej o jej przebiegu. Później Dyrekcja chciała jeszcze przyjechać do Szprotawy i kontynuować rozmowy. Jednak były burmistrz nie był zainteresowany i tak sprawa przycichła. Do czasu… Tuż pod koniec kadencji radni przyjęli nowe stanowisko, które popiera wizję wypracowaną przez drogowców. F. Sitko nie chciał brać takiej opcji pod uwagę. Twierdził, że w takim razie trzeba będzie burzyć hangary.

Wiadukt, proszę bardzo

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje, że gdy zajdzie potrzeba, mogą być pobudowane wiadukty i zjazdy. Nowe władze w szprotawskim magistracie, taka postawa tylko cieszy.

– Chcemy wznowienia rozmów, by ustalić stanowisko, które przyśpieszy prace związane z wykonaniem obwodnicy – mówi Paweł Chylak, zastępca burmistrza Szprotawy. To jednak, jak przekonuje burmistrz Ryszard Rubacha, nastąpi zaraz po zakończeniu sprawy związanej z gminną oświatą. Co oznacza odgrzanie sprawy obwodnicy w pierwszej połowie roku.

Edyta Jakubowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj