Nie mandaty – parkomaty

0
532

parkomaty

Przed mieszkańcami miasta – mała rewolucja. Za pół roku w centrum staną parkomaty.

Niektórzy pewnie nie uwierzą, dopóki urządzeń nie ujrzą na własne oczy. Jednak być może klamka zapadnie na kolejnej sesji a wówczas za parkowanie będziemy płacić od czerwca. Strefa płatnego parkowania ma objąć centrum miasta, tj. przy ul. Rynek. Co prawda, pod koniec grudnia usunięto kwietniki, by zwiększyć ilość miejsc parkingowych, ale te zabiegi przyczyniły się raczej do większej samowolki wśród kierowców. Sprawę mają załatwić wyżej wspomniane „maszynki”.

 

 

Koniec parkowania jak popadnie

O problemach ze zdyscyplinowaniem kierowców opowiadają LOKALNEJ strażnicy miejscy, którzy często muszą interweniować. – To, co się dzieje na ulicach Rynek, Odrodzenia i Andersa to istne wariactwo. Ludzie parkują, jak chcą, często zastawiając dojazd dostawcom – stwierdza st. insp. Arkadiusz Zarzecki. Bezczelność niektórych kierowców przekracza wszelkie granice. – Ostatnio ktoś zaparkował centralnie przed wejściem do Ratusza – mówi st. strażnik Jerzy Siwicki. Strażnicy nie chcą karać wszystkich mandatami. – Ale jeśli ktoś definitywnie łamie przepisy, czy nie było konkretnego uzasadnienia takiej postawy – to nie mam innego wyjścia – dodaje J. Sawicki. Do tej pory wydano ok. 100 pouczeń i wlepiono ponad 20 mandatów.

Lepsza rotacja

Na potrzebę wyznaczenia strefy płatnego parkowania zwrócili uwagę sami mieszkańcy. Władze miasta przyznają, że istnieją wyraźne przesłanki do jej wprowadzenia. A przy ul. Rynek znajduje się nie tylko urząd, ale i banki czy ciągi handlowe. – Tutaj natężenie ruchu jest naprawdę spore i powoduje duże ograniczenie w parkowaniu pojazdów, zarówno dla mieszkańców, jak i gości naszego miasta – zaznacza Paweł Chylak, wiceburmistrz. Zatem wymuszenie rotacji dla parkujących wydaje się być logiczne, bo pozwoli większej ilości kierowców na zaparkowanie swoich aut. – Na pewno usprawni to ruch samochodowy w tym rejonie – podkreśla P. Chylak.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, jak centrum prezentuje się wieczorem. Gdy zapadnie mrok i nie czuwają już strażnicy, sprytni mieszkańcy jeżdżą po rynku, jak po każdej innej drodze. Tworzy się nowa trasa, od Taxi do galerii „Turkus”.

A parkomaty? Większość mieszkańców cieszy się z zapowiadanych zmian. – Bardzo dobrze, że je postawią – twierdzi Edyta Mikołajczyk, która codziennie kombinuje, gdzie zaparkować. Pracuje w drogerii w centrum miasta i mówi, że często musi dużo prędzej wyjeżdżać do pracy, by zapewnić sobie miejsce postojowe. Oczywiście są też ci, którzy kręcą nosem na wieści o płatnym parkowaniu i już zapowiadają, że trzeba będzie się „ukrywać” i szukać „schronienia” na jakiś podwórkach.

Edyta Jakubowska

 

Proponowane stawki opłat to:

1) za pierwszą godzinę postoju – 1,00 zł,

2) za drugą – 1,20 zł,

3) za trzecią – 1,40 zł,

4) za czwartą i każdą następną – 1,00 zł,

5) karta abonamentowa parkingowa jednotygodniowa – 10,00 zł,

6) karta abonamentowa parkingowa miesięczna – 40,00 zł

7) za parkowanie na wydzielonym stanowisku postojowym zastrzeżonym kopertą przez całą dobę – karta abonamentowa parkingowa półroczna – 240,00 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj