I o to chodzi!

0
379

manifest

Rapem zajmują się praktycznie od najmłodszych lat. Teraz chcieliby wypłynąć na szersze wody, ale doskonale wiedzą, że najpierw trzeba zdobyć uznanie wśród lokalnej publiczności.

 

Grupa hip-hopowa Manifest ‘80 (czytaj. Osiem-zero) powstała w 2006 roku, gdy kilku znajomych postanowiło, że wspólne muzyczne działania będą łatwiejsze niż ich próby w pojedynkę. Teraz muzycznie w jej składzie udziela się sześć osób, a „reprezentantów” Manifestu jest ponad dwudziestu. 

– Rap towarzyszy nam od małego – mówi Adam Wrzyszcz ( Ensa / Answer MC), jeden z założycieli grupy. – Pierwsze teksty, typowo do szuflady, pisaliśmy jako dzieciaki. Mieliśmy to szczęście, że istniały już polskie grupy i mogliśmy w pewien sposób wzorować się na starej gwardii – dodaje. Pomysł założenia Manifestu ‘80 przyszedł dosyć niespodziewanie. – Wpadłem na to na lekcji – tłumaczy Adam. Wraz z nim grupę założyli Sebastian Wilczek („Dynia”)- dziś były członek i Krzysztof Rumak („Rumak”). Każdy z członków Manifestu musiał też mieć na uwadze różnego rodzaju zasady. Chociażby ta, według której najmłodsi członkowie mogą być urodzieni w roku 1989 i nie później- stąd człon „‘80” w nazwie zespołu- jako symbol zamknięcia lat 80-tych. Pojawiły się także cykliczne składki, które miały umożliwić wynajem pomieszczenia i zakup sprzętu z wyższej półki do powstającego studia. Początkowo trzeba było nagrywać na zwykłym mikrofonie estradowym, ale z biegiem czasu w ich studiu nagraniowym pojawiły się nowe elementy. Teraz sprzęt Manifestu prezentuje się okazale i w pełni wystarczająco jak na podziemnych działaczy świata hip-hopowego. Więcej o żagańskiej grupie na najnowszym numerze „Lokalnej”. (sc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj