Kiedy centrum przestanie straszyć?

0
426

rewitalizacja

Według poważnych zapowiedzi żagańska starówka, wkrótce zmieni wygląd. Rewitalizacja będzie kosztować około 12 milionów złotych, a pieniądze na pierwszy etap projektu już są. 

Rewitalizacja to problem, który od długiego czasu zaprząta głowy władz miasta i mieszkańców. Od dawna pojawiały się obietnice bez pokrycia, a kolejne budynki niszczały jeszcze bardziej. Teraz ma się to zmienić.

– Rewitalizacja Starówki Miejskiej w Żaganiu obejmie Plac Słowiański, ul. Bracką, Warszawską i Rynek – mówi Wiesław Źrebiec, prezes żagańskiego TBS. Firma ta pełni w tym projekcie dwie funkcje. Z jednej strony jest to jeden z zarządców wspólnot mieszkaniowych, a z drugiej lider projektu.

 

W przedsięwzięcie zaangażowały się także inne wspólnoty takie jak Dom, Mentor, Alfa, ZZN WAM czy Locum.

– Projekt obejmie nieruchomości stanowiące mienie komunalne, wspólnoty, budynki wspólnoty mieszkaniowe czy Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych – wymienia W. Źrebiec.

Nie tylko fasady

Na starówce odnowione zostaną między innymi dachy i klatki schodowe. W planach jest również zagospodarowanie terenu czy odnowieniu samych ulic. Być może z miasta wreszcie znikną rozkopane dziury, gdzie miały stać galerie i cała reszta obiecanych inwestycji. W sumie projekt obejmuje aż 30 zadań.

Rewitalizacja wiąże się oczywiście ze sporymi nakładami. Kwota jaką trzeba przeznaczyć na inwestycję do 11,4 miliona złotych. Połowa tej sumy to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Dla wszystkich inwestycji są gotowe projekty wraz z kosztorysami inwestorskimi oraz pozwoleniami na budowę – mówi z zadowoleniem prezes Źrebiec.

Kto dołożył?

Cała odpowiedzialność za projekt ciąży na spółce TBS, ponieważ to ona od początku odpowiada za merytoryczne i formalne przygotowanie wniosku. Także TBS przygotował niezbędne dokumenty do podpisania umowy w Urzędzie Marszałkowskim.

– To co zrobiliśmy w Żaganiu od dnia do przystąpienia do realizacji projektu już teraz budzi zainteresowanie i jest niewątpliwie sukcesem. – mówi prezes Źrebiec, ale po chwili dodaje. – Ostateczną miarą tej inwestycji będzie zakończenie wszelkich prac budowlanych i rozliczenie finansowe projektu. Warto dodać, że inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby Urząd Marszałkowski nie przyznał nam środków na działania związane z rewitalizacją zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich. – kończy.

Swój udział w merytorycznym przygotowaniu wniosku miał również Urząd Miasta w Żaganiu. Żagańska starówka zostanie odnowiona również dzięki zaangażowaniu zarządców nieruchomości i pozostałych uczestników projektu. Bez starań tych ludzi nie byłoby szansy na jego powodzenie.

Prace na rewitalizacja Starówki, rozpoczną się najwcześniej w maju.

Sebastian Chabiniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj