Chciałoby się więcej

0
1936

brzeznica_1Mimo licznych problemów Jerzy Adamowicz, wójt gminy Brzeźnica zapowiada realizację kilku ciekawych inwestycji.

– Nasza gmina należy do najbiedniejszych w powiecie. Zdajemy sobie sprawę z jej położenia. Jest to strefa rolnicza – mówi wójt pytany o sytuację w gminie.

Jednak mimo wielu przeciwieństw już wkrótce na jej terenie zostanie wykonanych kilka sporych inwestycji. W czasie najbliższych wakacji ruszą roboty remontowe na dachu szkoły w Chotkowie. Inwestycja ta pochłonie 120 tyś złotych. W sierpniu oraz wrześniu zostanie poprawiona baza oświetleniowa na terenie całej gminy, a w przyszłym roku rozpoczną się przygotowania do remontu świetlicy w Jabłonowie. Teraz trwa oczekiwanie na decyzję w sprawie dofinansowania tego projektu. Koszt, 320 tysięcy złotych. Jednak te zadania to tylko kropla w morzu potrzeb. Gmina ma inne problemy, z którymi będzie trzeba sobie poradzić.

 

 

Drogi i szkoły

– Na pewno problemem są drogi – mówi Wójt Adamowicz.- Staram się o nie walczyć, bo są w fatalnym stanie. Niestety, wszystkie przedstawiane przez nas projekty leżą na półkach. Od sześciu lat czekamy na obiecany remont na trasie Brzeźnica-Jelenin. Jest to droga powiatowa i to właśnie powiat powinien się tym zająć. Niestety, jakie są drogi każdy widzi.

Wójt odniósł się także do reorganizacji szkół, która odbiła sie szerokim echem w całym powiecie. – Jestem za małymi szkołami, ale reformy oświatowe, które zmieniły zasady dotyczące subwencji przypadającej na ucznia sprawiły, że zwyczajnie nas na szkoły nie stać. Docelowo w tej gminie nie powinno być więcej niż dwie szkoły. Tym bardziej, że uczniów jest coraz mniej. W Jabłonowie jest teraz 33 dzieci, a w przyszłym roku będzie ich już 27 – tłumaczył trudną decyzję Wójt. Dodatkowym argumentem jest fakt, że środków na utrzymanie szkół jest coraz mniej, a ich utrzymanie w cale nie staje się tańsze.

{jcomments on}

– W przyszłość spoglądamy jednak z optymizmem – kończy J. Adamowicz. Na terenie gminy osiedla się bardzo dużo ludzi, którzy przyjeżdżają z zewnątrz. W tym samorzad upatruje swojej szansy a nie w przyciągnieciu dużych inwestorów.

 

Sebastian Chabiniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here